Şimdi Canın Tatlı Çekiyor Ve Her An Diyetini Bozmak Üzere Misin?
     Şimdi canın tatlı çekiyor ve her an diyetini bozmak üzere misin? O zaman derhal iradeni güçlendirme taktiklerini uygulamaya başla! Araştırmalara göre aslında irade bir çeşit zihinsel kas gibi. Aynı diğer bütün kaslar gibi o da güçlenebiliyor. Günlük alman gereken kalori miktarını sokakta köşeyi döner dönmez karşılayabileceğin bir dünyada, seni kurtaracak tek şey: Her ne olursa olsun boyun eğmeyi durdurabilen iradendir. Eğer direnme gücün azsa şu çok duyulan cümleler seni daha da çok yıldırır.

     Araştırmalara göre aslında irade bir çeşit zihinsel kas gibi ve o da güçlenebiliyor. Florida State Üniversitesi Psikoloji Profesörü Roy Baumeister, “İnsanın kendi üzerindeki kontrolünü arttırabilme kapasitesine sahip olduğunu biliyoruz" diyor. Aşağıdaki dört taktik, en çok zorlandığın durumlarla nasıl baş edeceğini gösteriyor. Tavsiyeleri uygulamaya başlarsan, kısa bir zaman sonra ne o peynirli pizza ne de parıldayan tatlı çörekler artık aklını çelemeyecek!


1. TAKTİK: KISA ARALIKLARLA AZ MİKTARDA ÖĞÜNLER TÜKET

NEYİ HEDEFLİYOR? KONTROLSÜZ AÇLIK

NEDEN ETKİLİ?  Hiçbir şey yemeden çok uzun zaman aç kalmak kan sekerini düşürür. Amacın tamamen iyi niyetli bir şekilde sağlıklı beslenebilmek de olsa, açlık krizi bunun hakkından gelecektir. LaSalle Üniversitesi'nden Lisa Jones, eğer her üç-beş saat arası bir şeyler yersen, kan şekerinin dengede kalacağını ve seni aşırı yemeye karşı koruyacağını belirtiyor. Kan şekeri değerlerin, ne kadar acıktığınla ilgili düşündüğünden çok daha fazla etkili oluyor. Bunun yanında iradenle de direkt bir bağlantısı var. Laboratuar çalışmalarında insanlara (surat ifadelerini bastırabilmek gibi) kendilerini kontrol etmeleri için bir görev verildiğinde, kan şekeri değerlerinin düştüğü gözlemlenmiş. Daha sonra başka bir test çözmeleri istenildiğinde sonuçlar daha da kötü çıkmış. Ardından katılımcıların iradesini güçlendirmek için şekerle tatlandırılmış içeceklerle kanlarındaki glikoz arttırılmış. Çalışmayı idare eden Baumeister "Kendini kontrol veya konsantrasyon gibi zihinsel görevler, bedeninin çalışması için gereken miktarla aynı oranda enerjiye ihtiyaç duyar" diyor. Dolayısıyla eğer yeteri kadar yemediysen, irade göstermen de daha zor olacaktır. Kalçaların sürekli şekerli içecek tüketmen konusunu pek hoş karşılamayacaktır. Kan şekerini dengelemek için karışık karbonhidratlardan, yağsız proteinden ve az miktar da (fındık, zeytinyağı ve balıktaki gibi) faydalı yağlardan oluşan atıştırmalıkları deneyebilirsin. Mesela düşük yağlı yoğurtlarla meyve (çilek, kiraz, dut gibi) veya bir avuç bademle elma sağlıklı örneklerdir.


....
Devam Edecek (:

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !